KEDVES VENDÉGEINK, KEDVES ÉRDEKLŐDŐK!
27 éves fennállást és egészségügyi szolgáltatást követően, a szolgáltatásainkkal kapcsolatos - a jelen gazdasági környezet okozta - érdeklődés drasztikus csökkenése miatt Móricz Zsigmond körtéri rendelőnket 2024. december 20-án fájó szívvel véglegesen bezárjuk! A Covidot - kollégáink anyagi áldozatvállalásának hála - túléltük, de az általános pénzhiány megoldhatatlan akadályt jelent.
Azon kedves vendégeinket, akik egyedi talpbetétet készíttettek nálunk, elégedettek voltak szakmaiságunkkal és szeretnének a továbbiakban is hasonló színvonalú ellátást kapni a jövőben is, a tömegközlekedéssel is könnyen megközelíthető Pomázi Sebészeti Rendelőnkben várjuk szeretettel!
Ugyan így az ízületi PRP és Guna kezeléseket is Pomázon tudjuk folytatni.
A Pomázi Sebészeti Rendelőbe a 06 30 647 8867 -es telefonszámon tudnak bejelentkezni, hétköznapokon 08.00.-18.00 óráig, lehetőleg NE rendelési időben.
Sajnos a kolon hydroterápiás, a széklet transzplantációs és a gyógytorna kezeléseket nem tudjuk folytatni, de szakmai segítséggel, tanácsadással szintén örömmel állunk rendelkezésükre Pomázon! Masszázs, a megszokott szakemberrel megoldható lesz.
Köszönjük mindenkinek az eddigi bizalmat! Jó egészséget kívánunk a jövőre nézve!
Az Arthro Komplex Gyógyközpont csapata
Makacs hasmenés-Clostridium difficile
Sokakat kínoz a visszatérő, vagy makacs hasmenés, aminek hátterében számos probléma, kiváltó ok húzódhat meg. Napjainkban a Clostridium difficile baktériumok elszaporodása és antibiotikumokkal szembeni ellenálló képességének fokozódása világméretű problémát okoz.
A makacs hasmenés lehetséges okai
Visszatérő, makacs hasmenés akkor jelentkezik, amikor a vastagbél intenzívebben, gyorsabban mozog és így nincs kellő idő arra, hogy a kialakulóban lévő székletből megfelelő mennyiségű folyadékot vonjon ki a szervezetünk. Nagyon leegyszerűsítve mondhatjuk, hogy ha a vastagbél nem érzi magát komfortosan, tartós hasmenést okozó gyorsabb mozgással és kellemetlen puffadáshoz és szelek távozásához vezető fokozott gázképződéssel reagál.
Gyomor - hasnyálmirigy - máj - epe - vékonybél
A makacs hasmenéshez vezető egyik kórok, ha a vastagbél a felsőbb emésző rendszerből rosszul emésztett alapanyagokat kap. Az elfogyasztott táplálékok felszívódásához szükséges lebontást és átalakítást már a nyálban lévő emésztő enzimek megkezdik. Ez a lebontási folyamat utána folytatódik a gyomorban, majd a vékonybelekben. Itt találkozik a bevitt ételekkel a hasnyálmirigy által termelt ún.hasnyál, a máj által kiválasztott epe és a bélnedv tartalmazta emésztő enzimek. Mindegyik mást és mást segít feldolgozni és a szervezet számára hasznosíthatóvá tenni. Ha valamelyik nem termelődik megfelelő mennyiségben, vagy időben, a vékonybélből rosszul emésztett anyagok kerülnek a vastagbélbe, ahol a bélbaktériumok általi végső anyagcsere folyamatok zajlanak.
Mivel a bélbaktériumok "elég finnyásak", a rossz alapanyagok miatt nem megfelelő végtermékek keletkeznek, ami fokozott gázképződésben, puffadásban, szelesedésben és visszatérő, makacs hasmenésben ölt testet.
Mikrobiom - bélflóra változás
A vastagbél belső környezetét uraló mikrobiom, vagy bélflóra baktériumai két féle képen változhatnak meg:
- fertőzések
- normál baktérium kolóniában bekövetkező arány változása
Fertőzések
A különböző fertőzések okozta hasmenés ismert probléma. Baktériumok, vírusok és gombák egyaránt okozhatnak alkalmi, vagy makacs hasmenést. A legismertebb, amikor egzotikus vidékre utazókat fertőz helyi csapvíz ivása, vagy az abban mosott gyümölcs fogyasztása. Nagyon sokak nyaralását keseríti meg egy óvatlan falat, vagy korty, ami néha nehezen gyógyítható, visszatérő hasmenést eredményez. A gyermek közösségekben jól ismert pl. a Calicivírus, ez is hányással, hasmenéssel járó bélfertőzés.
Napjainkban világméretű problémát jelent a Clostridium difficile baktérium, mely kórházi körülmények, ill bentlakásos, főleg idős otthonokban lakók között szedi áldozatait. Ez a baktérium egy ún. álhártyás vastagbél gyulladást okoz nyálkás, makacsul visszatérő hasmenéssel. Mivel a legtöbb antibiotikummal szemben ellenálló, nagy gondot okoz kiirtásuk és a napjaink intenzív terápiás kezelései mellett is néha életveszélyes tünetek megszüntetése. Sajnos a hatékonynak bizonyuló gyógyszeres terápiák is gyakran csak átmeneti javulást hoznak, a visszatérő hasmenés mellett a betegek lefogynak, sok folyadékot és ásványi anyagot, fehérjét veszítenek, legyengülnek. Mivel leggyakrabban az amúgy is rosszabb anyagcseréjű és immunrendszerű idős eberek fertőződnek meg, számukra még veszélyesebb a Clostridium difficile okozta hasmenéses fertőzés.
Ma a kezelés leghatékonyabb módja az egészséges bélflórájú donortól nyert széklet átültetése a betegek vastagbelébe, ez az ún. széklettranszplantáció. Ez a metódus rendelőnkben eddig 100%-os gyógyulási eredményt hozott, ami a gyógyászatban hihetetlennek hangzik!
Mikrobiomban bekövetkező arányváltozás
Az emésztőrendszerünkben, főleg a vastagbelünkben élő baktériumok összessége rendkívül finomra hangolt egyensúlya jelenti az egészség zálogát. Sajnos a különböző káros hatások, melyek táplálékunkban lévő adalék anyagok, a túl gyakran szedett gyógyszerek, ezen belül is főleg az antibiotikumok képében érik belső környezetünket, felboríthatják a bennünk élő sok száz baktérium csoport egyensúlyát - ezzel többek között - szintén emésztési panaszokat, visszatérő, makacs hasmenést, fokozott gázosodást okozva.
Étel allergiák, intoleranciák
Vannak, akiknél különböző vizsgálatokkal kimutatható, hogy a szervezetük bizonyos ételekre allergiás reakciót ad. Másoknál ugyan egyértelmű allergia nem igazolható ellenanyag vizsgálattal sem, azonban bizonyos élelmiszereket mégsem tudnak fogyasztani, mert pl. visszatérő hasmenést, puffadást, rossz közérzetet okoznak. Ezek egy részénél bizonyos bontó enzimek hiánya kimutatható, mint pl. a tejcukor, azaz laktóz esetében, másoknál csak a tapasztalat alapján mondható ki az intolerancia.
A visszatérő, makacs hasmenés kezelési lehetőségei
A makacs hasmenés kezelése a fent látható számos kiváltó ok miatt nagyon különböző, az azonban kiemelendő, hogy amíg nem sikerül a problémát megoldani a megfelelő folyadék bevitel elengedhetetlen!
A makacs, visszatérő hasmenések okának tisztázása mindenképen gasztroenterológiai kivizsgálást igényel, időben ki kell zárni a súlyosabb betegségeket.
Amennyiben a visszatérő, makacs hasmenés hátterében Clostridium difficile fertőzés igazolódik javasolt minél előbb a széklet transzplantáció elvégzése, amivel a legbiztosabban és leggyorsabban érhető el a gyógyulás.
Diszbiózisok, irritábilis bélszindróma, vagy kimutatható ok nélküli makacs hasmenés ill. puffadás, hasi fájdalom, vagy diszkomfort érzés esetén először kolon hydroterápia és megfelelő probiotikumok segítségével végzünk mikrobiom frissítést.
Természetesen a különböző étel allergiák és intoleranciák esetén a megfelelő diéta is elengedhetetlen, azonban nem szabad a saját szakálunkra meggondolatlanul durva megszorításokat bevezetni, mert ez idővel hiánybetegségekhez is vezethet!
Természetesen vannak olyan esetek, amikor egy ételféleség nyugodtan fogyasztható, ha megfelelő enzimet szedünk mellé. Ma már sok féle növényi enzim készítmény is kapható, így aki nem szeretne állati eredetű pótlást végezni, az is tud megoldást találni.