Bélflóra szerepe és helyreállítása Parkinson kór kezelésében
A Parkinson kór jelen ismeretek szerint gyógyíthatatlan idegrendszeri betegség, az enyhe fejremegéstől kezdve az önálló, pohárból való ivást is lehetetlenné tévő súlyos tremorig. Az indulási nehezítettség, a toporgás, a beszéd meglassulása szintén jellemzőek, de talán a kezek ügyetlenné válása okozza a legtöbb gondot a hétköznapokban.
Székrekedés és Parkinson kór összefüggései
A székrekedés és a Parkinson kór között tipikus "mi volt előbb, a tyúk vagy a tojás" összefüggés áll fenn.
Szorulással kezdődhet a Parkinson kór
Nagy nemzetközi vizsgálatok, több évtizedes eredmények áttekintésével arra az eredményre jutottak, hogy a Parkinson kór kialakulását gyakran székrekedéses hajlam előzi meg. Minden zavaró tényező kiiktatásával, - mint életkor, gyógyszerek, fekete kávé fogyasztás, vagy dohányzás - is azt kapták, hogy azoknál, akiknél ténylegesen kialakulnak a Parkinson kór tünete kétszer gyakoribb volt a betegséget megelőző krónikus székrekedés, mint a kontroll csoportban. Ez akár több, mint 20 évre visszamenőleg is jellemző volt.
Székrekedés is kísérheti a Parkinson kórt
A vázizomzat mozgászavaraihoz hasonlóan, a Parkinson kórban jelentkező ún. vegetatív idegrendszeri károsodások a belek mozgásának lassulását is okozzhatják, ami krónikus székrekedéshez vezet. Minél lassabb a vastagbél továbbító mozgása, annál több víz szívódik fel a béltartalomból, ami így egyre szilárdabbá és nehezen kiüríthetővé válik.
A fentiek persze nem jelentik azt, hogy akinek rendszeresen szorulása van, az biztosan Parkinsonos lesz, azonban a későbbiekben megelőző jelként lehet, figyelembe érdemes venni. Mivel mind a krónikus székrekedés, mind a Parkinson kór kísérő jelenségeként kialakuló szorulás kezelésében a bélflóra rendezése és a pl. kolon hidroterápia során alkalmazott "hő sokk", azaz a vastagbél váltakozó hideg - meleg vizes átöblítése javíthatja a bélmozgásokat, Parkinson kór esetén érdemes megfontolni a rendszeres kolon hidroterápiás kezeléseket.
A Dopamin anyagcsere bélbaktériumokhoz való kapcsolata pedig akár az ún. oki kezelések közés is beemelheti a mikrobiom rendezését szolgáló kolon hidroterápiát, vagy a széklettranszplantációt.
Kezelési lehetőségek Parkinson kórban
Gyógyszeres kezelés Parkinson kórban
Sajnos, mint az előző bekezdésben írtuk, a Parkinson kórnak a hagyományos gyógymódok között jelenleg nincs megoldása. Mivel a Parkinson kór közvetlen kiváltásásért a központi idegrendszerünkben egy, az egyik idegsejtről a másikra a jelek átadásásért felelős, kémiai vegyület, az ún. Dopamin termelődésésnek egyre erőteljesebb csökkenése a felelős, - hogy ez miért alakul ki nem ismert - a kezelések a Dopamin pótlására összpontosítanak. Sajnos ezzel együtt Parkinson kórban a tünetek fokozatosan rosszabbodni szoktak, a gyógyszer mennyiségének emelése és adagjainak sűrítése ellenére is.
Fizikoterápia Parkinson kórban
Mivel a Parkinson kór leglátványosabban és legzavaróbban a mozgató rendszert érinti, a fizikoterápiás módszerek, mint a gyógytorna, masszás, egyensúly fejlesztés fontos, de sajnos csak tüneti kezelésnek számítanak. Segítenek karban tartani az izomzatot, csökkentik az izmok és ezen keresztül az ízületek merevségét. Próbálnak javítani a beteg coordinációs képességén.
A bélflóra helyreállítása Parkinson kór kezelésében
Az utóbbi évek kutatásai arra engednek következtetni, hogy a vastagbél baktérium flórája, az ún. vastagbél mikrobiom jelentős szerepet játszik bizonyos központi idegrendszeri jelátvivő anyagok, mint pl. a Dopamin anyagcseréjében. A vizsgálatok azt sugallják, hogy a bélbaktériumok összetétele komolyan befolyásohatja az agyunkban végbemenő kémiai folyamatokat. Ezért ezt a kapcsolatot el is nevezték bél - agy tengelynek.
A fentiek értelmében felcsillant a remény, hogy a Parkinson kórban kimutathatóan megváltozott mikrobiom, azaz bélflóra helyreállításával esetleg természetes útjára visszaállítható a Dopamin termelődés. Így terelődött a figyelem a kolon hidroterápiára és a széklettranszplantációra, melyek a bélflóra helyreállításának ma ismert leghatékonyabb és leggyorsabb módjai.
A széklettranszplantációt csak nemrég kezdtük alkalmazni a központi idegrendszeri betegségek, ideértve a Parkinson kórt, kezelésében, a szükséges és hatékony kezelések száma még alakul az összegyűlő tapasztalatok tükrében, az eredmények azoban ígéretesnek tűnnek. A bélflóra helyreállításának tehát fontos, akár átütő szerepe lehet a Parkinson kór kezelésében, de a pácienseknek türelmesnek és kitartónak kell lenniük!
Mivel az újabb nemzetközi vizsgálatok arra is rámutattak, hogy a Parkinson kórban szenvedők bélbaktériumai közül a B2-vitamin és a B7- vitamin előállításáért felelősek rendszeresen hiányoznak, vagy jelentősen megkevesbedtek ezen vitaminok pótlása is nagyon fontos. (E két B-vitamin típus hiánya már korai, figyelmeztető jelként mutatkozik a később Parkinson kórossá válóknál.) Emiatt a bélflóra rendszeres karbantartása akár megelőzés is lehet, azonban a terápiában már biztosan nélkülözhetetlen!