Gyógytorna Budapesten XI. kerület / gyógytorna típusai
Gyógytorna / gyógytorna típusai / aktív gyógytorna
Hagyományosan gyógytorna alatt az ún. aktív mozgásokkal járó kezeléseket értjük. Ez azt jelenti, hogy a kezelt a gyógytornász utasításait követve, akaratlagosan, saját izomerejét felhasználva mozgatja a kívánt izmokat ill. ízületeket. Ez a típusú gyógytorna alkalmas az izomerő növelésére ami a mozgás mellett pl. a térdízület stabilizálásában vagy az aszimmetrikus tartás korrigálásában rendkívül fontos. Az erősebb has és hátizomzat adja pl. a gyógytorna során "izom korzett"-nek nevezett tartást a gerincnek, ami pl. lumbágó, porckorong sérv, vagy gerincferdülés esetén elengedhetetlen a panaszok csökkenéséhez.
Gyógytorna / gyógytorna típusai / passzív gyógytorna
Néhány évvel ezelőtt passzív gyógytorna alatt azt értettük, hogy a gyógytornász saját testi erejét alkalmazva mozgatta a páciens nehezen mozgó ízületét. Passzív bemozgatáson pedig az ízület altatásban történő erőszakos kimozdítását a bemerevedett helyzetből. Az előző igen fáradtságos, ezért kevéssé hatékony, az utóbbi "brutalitásánál" fogva, gyakran másodlagos sérülésekkel, szövődményekkel járhat.
A legmodernebb, ún. funkcionális szemléletű rehabilitációs eljárások egyike. Speciális berendezések alkalmazásával mindennemű aktív izomműködést kikapcsolva mozgatjuk a nagyizületeket (könyök, váll, csípő, térd, boka). A módszer lényege, hogy az izületek tartós lassú mozgatásával javíthatjuk a rossz oxigén és tápanyag ellátású képletek (mint a porcok és szalagok) anyagcseréjét, azáltal, hogy a folyamatos mozgással serkentjük az ízületi folyadék termelődését és keringését. Ezzel jelentősen felgyorsíthatjuk a regenerációs folyamatokat. A passzív gépi ízületmozgatásra azért van szükség, mert az ízületi folyadék jellegzetessége, hogy mozgás hiányában "megdermed" - a ketchuphöz hasonlatosan - az ízület mozgásakor azonban ismét folyékony halmazállapotúvá válik, ami a megfelelő keringéshez és ezen keresztül a porcok táplálásához és oxigén ellátásához elengedhetetlen. A kezeléshez sz.sz. kapcsolódik a terhelhető részek izomerejének megtartásához szükséges aktív gyógytorna. E kombinált módszerrel a balesetek, műtétek utáni rehabilitáció időtartama akár a felére is csökkenhet!
A passzív gépi ízületmozgatást sikerrel alkalmazzuk derékfájás - lumbago, porckorongsérv - esetén is, az ún. gerinc programokban. A gerincet a különböző síkokban mozgató készülékeket a gyógymasszázs és a gyógytorna előtt, a gerinc menti izomzat és a csigolyák közötti kis ízületek kimozgatására, lelazítására alkalmazzuk.
A képre kattintva megnézheti, hogyan szabadítja fel a nyomás alól a passzív gépi gerincmozgatás a porckorongokat.
Gyógytorna Budapesten XI. kerület / gyógytorna alkalmazása
Gyógytorna Budapest XI kerület / gyógytorna alkalamzása / gyógytorna és sérülések
A gyógytorna a különböző sérülések és a miattuk alkalmazott ún. konzervatív, tehát nem műtéti kezelések – ezek gyakran hosszabb rövidebb ideig tartó rögzítések – következtében fellépő mozgásterjedelem csökkenés megszűntetésének legrégebben alkalmazott módja. Az ízületek akár néhány hetes rögzített állapota, ill. a sérülés miatti fájdalom miatti túlzott kímélet jelentősen beszűkítheti a mozgásokat, melyek oldása és megelőzése az izomerőt alkalmazó gyógytorna feladata. A hatékonyságot jelentősen befolyásolja, hogy mennyire időben és milyen intenzitással foglalkozunk a sérülttel.
Gyógytorna Budapest XI kerület / gyógytorna alkalmazása / gyógytorna és műtéti utókezelés
A különböző baleseti sebészeti beavatkozások és ortopédiai műtétek után - mivel ezek gyakorlatilag minden esetben a mozgásszerveken történnek – mindig szükséges az utókezelés. A műtétek utáni rehabilitáció, az alapproblémától és a műtéti megoldástól függően, igen sokféle lehet: fizikoterápia, légző gyakorlatok, passzív ízületmozgatás, de az aktív gyógytorna mindenkor a legfontosabb és a végeleges, önálló mozgásképesség visszanyerésének záloga. A postoperatív gyógytorna már a kórházban elkezdődik, de általában a páciens kibocsájtását követően is folytatódik járóbeteg ellátás, vagy otthonápolás keretében.
Gyógytorna Budapest XI kerület / gyógytorna alkalmazása / gyógytorna és porckorong sérv
A porckorong sérv kezelése - a panaszok és tünetek súlyosságától függően – lehet konzervatív és műtéti. Az operáció nélküli terápia kezdetben kíméletes, elsősorban izomlazító jellegű, lehetőséget adva a kitüremkedett porckorong darabnak a visszahúzódásra. Ilyen esetekben kombinált, ún. gerincprogramokat alkalmazunk, melyben az izom és csigolyák közti kis ízületeket lazító passzív gépi ízületmozgatást és gyógymasszázst ötvözzünk az aktív gyógytorna kimozgató képességével.
Amennyiben a panaszok kellően mérséklődnek, ill. a műtéten átesett a páciens, a gyógytorna intenzitása fokozódik, és az elért eredmények megtartását segítő izomcsoportok megerősítését hivatott elérni. Akinek valaha is komolyabb gerinc problémái voltak, a napi rendszeres gyógytorna végzése az élet elengedhetetlen részévé kell váljon!
Gyógytorna Budapest XI kerület / gyógytorna alkalmazása / gyógytorna és derékfájás
A derékfájdalom napjaink mozgásszegény életmódja mellett nagyon gyakori panasz. Sokszor végtagba is sugárzik, ami azonban sokkal ritkábban alakul ki tényleges idegkárosodás, vagy komolyabb gyulladás miatt, mintsem a mozgáshiány okozta tartási zavarok talaján létrejött izomspazmus, azaz kóros mértékű izom összehúzódások okán. Amennyiben a gyógytorna és a gyógymasszázs lelazítja a görcsös izmokat, elkezdhető a hosszú távú megelőzés. A prevenció az ún. izomkorzett kialakításával történik, azaz a megfelelő izom egyensúly elérésével. A lábboltozatok egyedi talpbetéttel történő korrekciója elengedhetetlen a derékfájás megszűntetésében.
Gyógytorna Budapest XI kerület / gyógytorna alkalmazása / gyógytorna és váll-, nyak fájdalmak
A váll és a nyak, sérüléstől független fájdalmai, legtöbbször fokozott stress terhelés következtében kialakuló izomfeszülések miatt jönnek létre. A kezelésnek az aktív gyógytorna az alapja, de az előkészítő gyógymasszázs mellett a manapság egyre ismertebb nyújtó gyakorlatok és az akupunktúra is része a kúrának. Célszerű a stress tűrő képesség javítása érdekében kineziológust, vagy jóga oktatót is bekapcsolni a kezelés folyamatába. Rendelőnkben ilyen kezelések jelenleg nincsenek, de kiváló szakembereket tudunk ajánlani.
Gyógytorna Budapest XI kerület / gyógytorna alkalmazása / gyógytorna és gerincferdülés
A gerincferdülés lehet veleszületett gerinc deformitás következménye, de leggyakrabban gyermekkorban és fiatal felnőttkorban alakul ki. A veleszületett gerincproblémák általában súlyosabbak és gyakorta fűző viselését vagy műtétet igényelnek, megakadályozandó, hogy a gerincferdülés miatt a belső szervek működése (főleg szív, tüdő) ne károsodjon.
Az ún. szerzett, tehát az élet folyamán kialakuló gerincferdülés oka azonban a gyenge hát és has izomzat következménye. Ilyenkor nem lesz szimmetrikus a két oldalon az izmok húzása, emiatt fog elferdülni a gerinc. Tartósabb fennállás esetén általában egy második görbület is létrejön, az elsővel ellenkező irányban, ezzel próbálva a fejet, mint az egyensúlyozás központját, középen tartani. Ez esetben értelem szerűen a gyógytorna feladata az izmok kellő erősítése és a szimmetria kialakítása. Mivel a gerincferdülés évek alatt alakul ki, kezelésére sem elegendő 1-2 hónap! A gyógytornász rendszeres ellenőrzése és korrigáló segítsége mellett, otthonában mindenkinek naponta kell tornázni!
Gyógytorna Budapest XI kerület / gyógytorna alkalmazása / gyógytorna és krónikus ízületi bántalmak
A krónikus ízületi panaszok - akár gyulladásos, akár kopásos, degeneratív folyamatokra gondolunk – részben a fájdalmak, részben a különböző felrakodások miatt, előbb-utóbb minden esetben kifejezett mozgásbeszűküléssel járnak. A rendszeres irányított gyógytorna (irányított gyógytorna a gyógytornász közvetlen, tevőleges részvételével zajló mozgásterápia) ill. ezek alapján folyamatosan, tehát naponta, akár többször is végrehajtott mozgás elengedhetetlen a mozgásterjedelem legalább megőrzésében, de a javításában mindenképpen. A fájdalom csökkentésben ill. az elmerevedett ízületek gyógytornához szükséges kilazításához célszerűen kiegészítő kezeléseket végzünk A gyógytorna ilyenkor hőterápiával, gyógymasszázs-val, méregtelenítési eljárásokkal ill. akupunktúrával kombinálható. Megfelelő gyógytorna nélkül ilyen esetekben teljes ízületi merevség alakulhat ki, akár néhány hónap alatt is…
Gyógytorna Budapest XI kerület / gyógytorna alkalmazása / gyógytorna és sarok, lábfej fájdalmak
A lábfej, de elsősorban a talp és a sarok indokolatlannak tűnő fájdalma, gyakorlatilag minden esetben statikai zavarok fennállására utal. Ez lehet a hossz és haránt boltozat süllyedése, a boka bedőlése ill. lesüllyedése. A fájdalmakért a láb megváltozott boltívei miatt kialakuló túlterheléses gyulladás a felelős, így a megoldás a boltozatok helyére emelésével a lágyrészekre nehezedő terhelés csökkentése. Sokszor találunk röntgen felvételen ún. sarok sarkantyút, ami miatt sokaknak ajánlanak lyukasztott sarkú betétet, hogy az ne nyomja a csontkinövés helyét. De a panaszokat nem a sarkantyú okozza, az maga is következmény! A túlfeszülő talpi bőnye a sarokcsonton csonthártya irritációt okoz, ami mészlerakódást vált ki és ez okozza a látható kinövést.
A probléma elsődleges megoldása a számítógépes talpvizsgálat alapján készített egyedi talpbetét alkalmazása, de a gyógytorna szerepe legalább ilyen fontos!
- Gyermekeknél - kisiskolás korig – lehetőség szerint nem adunk talpbetétet, mert esetükben megfelelő gyógytorna rendszeres végzése még kialakíthatja a boltozatos rendszert.
- Akinek egyedi talpbetétet adunk, még panasz nélkül is napi rendszerességgel kell végezze a gyógytorna gyakorlatokat, az ún. láb rehabilitációs program részeként. Bizonyos izmok kellő átmozgatása és erősítése szükséges ahhoz, hogy megakadályozzuk a boltozatok további ellaposodását.
- Panaszos, fájdalmakkal járó haránt és hosszboltozat süllyedés esetén a gyógytorna erősítő szerepe mellett alkalmas ún. streching gyakorlatokkal az túlfeszülésből származó fájdalom érdemi csökkentésére.
Gyógytorna Budapest XI kerület / gyógytorna alkalmazása / gyógytorna és túlsúly
Egy fogyókúra sikere két fő tényezőtől függ:
- kalória bevitel megfelelő megszorítása
- a szervezet energia felhasználásának fokozása gyógytorna és/vagy sport segítségével
Az energia hordozók és alapanyagok bevitelének csökkentése a különböző diéták ill. böjtkúrák segítségével valósítható meg. A gyakori, de kis mennyiségű, szénhidrát szegény, rostokban gazdag étrend figyelembe kell vegye a szervezet energia felhasználásának napszaki igényeit is.
A fokozott energia felhasználás a mozgásmennyiség növelésével érhető el. Mivel a túlsúllyal gyakorta mozgásszervi problémák is együtt járnak, úm.: ízületi és gerincpanaszok, valamint láb boltozatok süllyedése, ördögi körként, ezek megnehezítik a mozgást, ami akár meg is akadályozhatja a fölös testsúly leadását. Ez azután tovább terheli a már amúgy is beteg, kopott ízületeket, porcokat… Mivel az elhízással gyakran együtt járnak szív és keringési betegségekkel, a mozgás típusának és mértékének figyelembe kell vennie a páciens túlsúlyát, a már kialakult mozgásszervi elváltozásait, a kísérő betegségeit, az általános állapotát.
Ennek a feladatnak az összeállítása, levezetése ennél fogva sokszor nem edző, hanem gyógytornász feladata. A gyógytorna alkalmas a belgyógyászati betegségek figyelembevételével megfelelően adagolni a fizikai feladatokat, úgy, hogy annak fokozott energia felhasználást serkentő hatása is megmaradjon.