Cérnabeültetés : ősi módszerek modern változata
Mi az a cérnabeültetés?
Az akupunktúra alkalmas, nem csak akut panaszok csökkentésére, de a hosszú kezelést igénylő, krónikus, esetleg teljes egészében nem meggyógyítható, így állandó fenntartó terápiára szoruló betegségek esetében is. Mivel a hagyományos tűs eljárással végzett akupunktúra krónikus problémák esetében 7-10 naponta szüksége, egy akár évekig tartó terápia rendkívül sok időt és anyagi terhet jelent a pácienseknek. A cérnabeültetés célja - ami a tartós akupunktúra mai változata - hogy a lehető legritkábbra csökkentsük az orvos-beteg találkozások számát.
Mivel egy-egy hagyományos akupunktúra kezelés kb. 30 percig tart és így is igen hatékony, képzelhető, hogy ennél sokkal erőteljesebb hatás érhető el, ha cérnabeültetés segítségével hetekig, hónapokig folyamatosan ingereljük a szükséges pontokat.
Ezen eljárásoknak is van ősi, néhány elrejtett, visszamaradott kultúrában ma is fellelhető változata, amikor a test bizonyos pontjai felett bevágásokkal, égetéssel tartós hegeket hoztak/hoznak létre, a hosszútávú hatás elérése érdekében.
A cérnabeültetés menete
A tartós kezelés modern változata a cérnabeültetés. Cérnabeültetés során az akupunktúra kezelésekor alkalmazott pontokat vékony, napjainkban az elvárható biztonság érdekében kizárólag egyszer használatos injekciós tűvel szúrjuk meg. A cérnabeültetés ezen a tűn keresztül történik: egy gyors mozdulattal megszúrjuk az akupunktúrás pontot és az szükséges mélységet elérve a tű járatába előre betöltött néhány mm-es felszívódó, steril, egyszálú sebészeti varrófonalat a tű kihúzásával egyidejűleg betoljuk a bőr alá. A cérnabeültetés során a fonalat a bőrfelszínre merőlegesen szúrjuk be, nem lesz látható, kiálló része. Mivel a cérnabeültetés esetében már nem lehet eltávolítani az egyszer beszúrt szálat, az akupunktúra során egyébként oly ritka szövődmények megelőzése céljából a cérnabeültetés előtt egy 8-10 hagyományos tűszúrásos akupunktúra kezelésen kell átesnie vendégeinknek. Az akupunktúra kezelés kevés szövődményveszélye közé tartozik a vérnyomás esése, ami a cérnabeültetés során tartósan bevezetett fonalak esetében akár életveszélyes is lehet, ha nem előzi meg a hagyományos tűvel végzett tesztkezelés. Ugyanakkor amennyiben a tűs kezelés nem okoz kellemetlen tüneteket, a cérnabeültetés is szövődmény és mellékhatás nélül, hatékonyan alkalmazható.
A cérnabeültetés során bevitt fonaldarabkák felszívódásukig, kb. 4-6 hétig folyamatosan, a nap 24 órájában működésre ingerlik a szükséges pontokat. Cérnabeültetés így csak havonta egyszer szükséges.
Milyen esetekben javasolt a cérnabeültetés?
- Krónikus betegségekben jól hasznosítható a cérnabeültetés a panaszokm csökkentésére. Célszerű a cérnabeültetés pl.: a gyulladásos bélbetegségek, különböző autoimmun betegségek, allergiás állapotok kiegészítő kezelésében.
- Az izületi betegségek esetében - pl.: PCP, arthrosisok, krónikus gerincbetegségek - a cérnabeültetés segítségével javítható a mozgásképesség és csökkenthetők a fájdalmak.
- Bizonyos belszervi betegségek esetén - pl.: máj és vese betegségek - a cérnabeültetés javítani tudja e szervek működését, ezzel fontos kiegészítést jelent ezen életveszélyessé váló állapotokban.
- Fogyókúra esetében - főleg amikor több tíz kilogrammot szeretnénk leadni, ami éveket is igénybe vehet - a cérnabeültetés az anyagcsere felgyorsításával, az éhségérzet csökkentésével, a felszívódás javításával, szintén elengedhetetlen támogatást jelent.
- Keringési betegségek esetében a cérnabeültetés rendszeres végzése segíthet megőrízni a végtagokat és javíthatja a járásképességet.
Mikor nem végezhető cérnabeültetés?
Mivel a cérnabeültetés nem jelent nagyobb rizikót a hagyományos tűs akupunktúránál, alig akad ellenjavallat.
- A cérnabeültetés végzéséhez szükséges egy bizonyos lágyrész vastagság, amely a fonalat képes befogadni. Így lehetnek általánosan ill. egy-egy páciensnél egyedien olyan akupunktúrás pontok, melyek cérnabeültetés során nem szúrhatók meg. Erre jellemző példa a fülkagyló, ahová nem történik cérnabeültetés.
- Bár az akupunktúrás pontok egy része gyakorlatilag fájdalmatlanul megszúrható, mások minimális panaszt okoznak, a hagyományos, hajszál vékony akupunktúrás tűnél valamivel vastagabb a cérnabeültetés során alkalmazott injekciós tű. Ezért a cérnabeültetés némileg kellemetlenebb a hagyományos tűvel végzett akupuktúra okozta érzetnél. Emiatt gyermekeknél, ill. együttműködésre alkalmatlan felnőtteknél megfontolandó a cérnabeültetés. A kezelés sikeréhez hozzátartozik, hogy cérnabeültetés közben a megfelelő helyre és mélységbe szúrjuk a tűt ill. a fonaldarabkát. Annál, aki elmozdul a cérnabeültetés során, érdemi kezelés nem végezhető.
- Nem végezhető cérnabeültetés vérzékeny betegnél.
- Természetesen nem történhet cérnabeültetés sérült, vagy fertőzött bőrfelületű testrészen.
A cérnabeültatés után szükséges-e valamilyen különleges kezelés?
A cérnabeültetés során a szúrások helyét átmenetileg legragasztjuk, főleg, a néha mutatkozó apróbb vérzés megállítására. A ragasztások néhány óra múlva eltávolíthatók és attól kezdve semmilyen speciális előírás betartására nincsen szükség. Cérnabeültetés után már akár aznap lehet zuhanyozni, sportolni, dolgozni. Ha a cérnabeültetés helyén bevérzés keletkezne, homeopátiás szereket és helyi borogatást javaslunk. Amíg a vérömleny fel nem szívódik, abban a pontban átmenetileg nem történik további cérnabeültetés.